Rock Challenge DVD Shop
Shop Now!

DVD Cover 20072007 Rock Eisteddfod DVD InformationPayment Methods

The 2007 Series of Rock Eisteddfod DVDs are available for heats, finals and grand final events held around Australia. DVDs are professionally filmed and produced to provide great memories of your school's performance and the event day.

DVDs are categorised on this page by Combined Shows, J Rock Shows, REC Shows and Grand Finals.

Online secure purchasing is easy using Pay Pal. We accept Visa, Mastercard and PayPal payments.

Postage/handling and GST are included in the price. As the 2007 Tour concluded in September, DVDs are currently still in post-production. Despatch of your order may take 4-8 weeks.

Select the 2007 Rock Eisteddfod Challenge DVD/s you wish to purchase:

COMBINED HEATS (SENIOR & JUNIOR)

Gold Coast 24 MayREC Gold Coast 24 May
Featuring: BROADBEACH STATE SCHOOL, CASINO LEO CLUB, MULLUMBIMBY HIGH SCHOOL

(1 disc)

 

Toowoomba 29 MayREC Toowoomba 29 May
F
eaturing: SACRED HEART PRIMARY SCHOOL, ST. JOSEPH'S - NORTH IPSWICH, DALBY STATE HIGH SCHOOL, HARRISTOWN STATE HIGH SCHOOL (1 disc)

 

 

Rockhampton 5 JuneREC Rockhampton 5 June
Featuring: GLADSTONE CENTRAL STATE SCHOOL, MORANBAH EAST STATE SCHOOL, BARCALDINE STATE SCHOOL, SPRINGSURE STATE SCHOOL, ST. BRENDAN'S COLLEGE & ST. URSULA'S COLLEGE
(1 disc)

Townsville 8 JuneREC Townsville 8 June Featuring: KIRWAN STATE PRIMARY SCHOOL, THE WILLOWS STATE SCHOOL, WEIR STATE SCHOOL, CAIRNS CHRISTIAN COLLEGE, MALANDA STATE HIGH SCHOOL, MIRANI STATE HIGH SCHOOL (1 disc)

Perth 27 JuneREC Perth (Night 1) 27 June
Featuring: CAMPBELL PRIMARY, FOREST CRESCENT PRIMARY, CANNING VALE COLLEGE, COMO SECONDARY COLLEGE, GOVERNOR STIRLING SNR HIGH, SWAN VIEW SNR HIGH, FOUNDATION CHRISTIAN COLLEGE
(1 disc)

Perth 28 JuneREC Perth (Night 2) 28 June
Featuring: CARRAMAR PRIMARY,
WAIKIKI PRIMARY, WEST LEEMING PS, BELRIDGE SNR HIGH, FORRESTFIELD SNR HIGH, JOHN SEPTIMUS ROE ANGLICAN CS, KELMSCOTT SNR HS, PRENDIVILLE CATHOLIC COLLEGE
(1 disc)

Brisbane 24 JulyREC Brisbane (Night1) 24 July
Featuring: ST. MATTHEWS PRIMARY, CASINO WEST PUBLIC SCHOOL, CASINO PUBLIC SCHOOL, DAYBORO STATE SCHOOL, RAINWORTH STATE SCHOOL, ITHACA CREEK STATE SCHOOL, OUR LADY OF THE WAY, BALD HILLS STATE SCHOOL, MULLUMBIMBY HIGH SCHOOL, ST. ANDREW'S ANGLICAN COLLEGE, CASINO LEO CLUB, PARKLANDS CHRISTIAN COLLEGE, MULLUMBIMBY HIGH SCHOOL

(2 disc)

Brisbane 25 JulyREC Brisbane (Night2) 25 July
Featuring:
COOMERA STATE SCHOOL, PETRIE STATE PRIMARY SCHOOL BIGGERA WATERS STATE SCHOOL, LAWNTON STATE SCHOOL, KRUGER STATE SCHOOL, CARBROOK STATE SCHOOL, MT. COTTON STATE SCHOOL, CRAIGSLEA STATE HIGH, PARK RIDGE STATE HIGH, BEAUDESERT STATE HIGH, HELENSVALE STATE HIGH, DALBY STATE HIGH SCHOOL (2 disc)

Brisbane 26 JulyREC Brisbane (Night3) 26 July
Featuring: BROADBEACH STATE SCHOOL, CEDAR CREEK STATE SCHOOL, ROCHEDALE STATE SCHOOL, ROBERTSON STATE SCHOOL, DINMORE STATE SCHOOL, EVERTON PARK STATE SCHOOL, SCARBOROUGH STATE PRIMARY SCHOOL, XAVIER CATHOLIC COLLEGE, ISIS DISTRICT HIGH SCHOOL, SUNSHINE BEACH STATE HIGH SCHOOL, HARRISTOWN STATE HIGH SCHOOL, ROBINA STATE HIGH SCHOOL,
BARCALDINE STATE SCHOOL (2 disc)

Wollongong 27 JulyREC Wollongong 27 July
Featuring: ARCHBISHOP THURSTAN SCHOOL, WOOLOOWARE HIGH SCHOOL, BOMADERRY HIGH SCHOOL, SMITH'S HILL HIGH SCHOOL, ST JOSEPH'S CATHOLIC COLLEGE (ALBION PK), HOLY SPIRIT COLLEGE, SMITH'S HILL HIGH SCHOOL, DAPTO PUBLIC SCHOOL, NARELLAN VALE PUBLIC SCHOOL, ST JOSEPH'S PRIMARY - BULLI
(1 disc)

J ROCK HEATS

Bathurst 14 MayJ ROCK Bathurst 14 May
Featuring: COOERWULL PUBLIC SCHOOL, MEADOW FLAT PUBLIC SCHOOL, ORANGE PUBLIC SCHOOL, ST. PHILOMENA'S PRIMARY SCHOOL, WEST BATHURST PUBLIC SCHOOL
(1 disc)

Newcastle 4 JuneJ ROCK Newcastle 4 June
Featuring: GREEN POINT CHRISTIAN COLLEGE, GRETA PUBLIC SCHOOL, GUNNEDAH SOUTH PUBLIC SCHOOL, KURRI KURRI PUBLIC SCHOOL, VALLEY VIEW PUBLIC SCHOOL
(1 disc)

J ROCK HEATS (CONTINUED)

Sydney 6 AugustJ ROCK Sydney (Night 1)
6 August

Featuring: BEACON HILL PUBLIC SCHOOL, CHITTAWAY BAY PUBLIC SCHOOL, HASSALL GROVE PUBLIC SCHOOL, LANE COVE PUBLIC SCHOOL, RUSE PUBLIC SCHOOL, ST. GERARDS & OUR LADY HELP OF CHRISTIANS, , ST. JOHN BOSCO PRIMARY SCHOOL - ENGADINE, ST. PETER’S ANGLICAN PRIMARY SCHOOL, WOY WOY PUBLIC SCHOOL
(1 or 2 discs)

Sydney 7 AugustJ ROCK Sydney (Night 2)
7 August

Featuring: BROOKLYN PUBLIC SCHOOL, CRAWFORD PUBLIC SCHOOL, EUCHAREENA PUBLIC SCHOOL, GREEN POINT CHRISTIAN COLLEGE, INGLEBURN PUBLIC SCHOOL, PITT TOWN PUBLIC SCHOOL, ROBERT TOWNSON PUBLIC SCHOOL, ROSE BAY PUBLIC SCHOOL
ST. PHILOMENA’S PUBLIC SCHOOL
(1 or 2 discs)

Sydney 8 AugustJ ROCK Sydney (Night 3)
8 August

Featuring: GLENHAVEN PUBLIC SCHOOL, HOLY FAMILY PRIMARY,
HORNSBY NORTH PUBLIC SCHOOL, “INCLUZION” - NORTH KATOOMBA COMMUNITY KIDS CLUB, MEADOW FLAT PUBLIC SCHOOL, NARRAWEENA PUBLIC SCHOOL, NORTH SYDNEY DEMONSTRATION SCHOOL, OUR LADY OF THE ROSARY PRIMARY, ST. CHRISTOPHER'S CATHOLIC - HOLSWORTHY, WYONG CREEK SCHOOL
(1 or 2 discs)

Sydney 9 AugustJ ROCK Sydney (Night 4)
9 August

Featuring:
COOERWULL PUBLIC SCHOOL, GLENMORE ROAD PUBLIC SCHOOL, GLOSSODIA PUBLIC SCHOOL, GYMEA BAY PUBLIC SCHOOL, GOOD SHEPHERD PRIMARY SCHOOL
JASPER ROAD PUBLIC SCHOOL, KURRI KURRI PUBLIC SCHOOL, OUR LADY OF FATIMA PRIMARY, VALLEY VIEW PUBLIC SCHOOL, WEST BATHURST PUBLIC SCHOOL
(1 or 2 discs)

Melbourne 7 AugustJ ROCK Melbourne (Night 1)
7 August

Featuring: ALTONA PRIMARY, BELLBRIDGE PRIMARY , DIAMOND CREEK EAST PRIMARY, KINGSLEY PARK PRIMARY, MOSSFIEL PRIMARY, OUR LADY OF LOURDES CATHOLIC PRIMARY, ST. PAUL'S CATHOLIC PRIMARY, TORQUAY PRIMARY SCHOOL
(1 or 2 discs)



Please contact production office directly to order

Melbourne 8 AugustJ ROCK Melbourne (Night 2)
8 August

Featuring: ALBION PRIMARY,
BERWICK PRIMARY, COIMADAI PRIMARY, DERINYA PRIMARY,
MACCLESFIELD PRIMARY, ST. CATHERINE'S PRIMARY SCHOOL - WEST MELTON, ST. CHRISTOPHER'S SCHOOL, ST. PETER APOSTLE PRIMARY SCHOOL, WESTGROVE PRIMARY SCHOOL
(1 or 2 discs)

Melbourne 9 AugustJ ROCK Melbourne (Night 3)
9 August

Featuring: ALLANSFORD & DISTRICT PRIMARY SCHOOL, ALTONA COLLEGE - JNR CAMPUS,
BACCHUS MARSH GRAMMAR (JNR), DARLEY PRIMARY SCHOOL, GREENVALE PRIMARY, KEILOR PRIMARY, MT. ELIZA NORTH PRIMARY, PAKENHAM HILLS PRIMARY, SCORESBY PRIMARY, SEAFORD PRIMARY SCHOOL
(1 or 2 discs)

Melbourne 10 AugustJ ROCK Melbourne (Night 4)
10 August

Featuring: ALBERT PARK PRIMARY, BENALLA WEST PRIMARY, COCKATOO PRIMARY, DALLAS PRIMARY SCHOOL
& KINDERGARTEN, FINTONA GIRLS' SCHOOL

(1 or 2 discs)



Please contact production office directly to order

Adelaide 19 SeptemberJ ROCK Adelaide (Night 1)
19 September

Featuring:
BRAHMA LODGE PRIMARY SCHOOL, BRIGHTON PRIMARY SCHOOL, CATHERINE MCAULEY SCHOOL, EAST PARA PRIMARY SCHOOL, GLENELG SCHOOLS, REDWOOD PARK PRIMARY SCHOOL (1 or 2 discs)

Adelaide 20 SeptemberJ ROCK Adelaide (Night 2)
20 September

Featuring:
EVANSTON PRIMARY, KAPUNDA PRIMARY, MUNNO PARA PRIMARY SCHOOL, PENNINGTON PRIMARY, PORT ELLIOT PRIMARY SCHOOL, ST. BRIGID'SEVANSTON, VICTOR HARBOR R-7 SCHOOLS, WALKERVILLE PRIMARY SCHOOL (1 or 2 discs)

REC SHOWS

Bathurst 15 MayREC Bathurst SENIOR FINAL
15 May

Featuring: BATHURST HIGH SCHOOL, BATHURST PCYC, COOTAMUNDRA HIGH SCHOOL, KELSO HIGH SCHOOL
(1 or 2 discs)

Newcastle 5 JuneREC Newcastle SENIOR FINAL
5 June

Featuring: LAKES GRAMMAR, LISAROW HIGH SCHOOL, MORISSET HIGH SCHOOL, PCYC MAITLAND, PORT MACQUARIE PCYC, ST. PETER'S CATHOLIC COLLEGE, TERRIGAL HIGH SCHOOL, TORONTO HIGH SCHOOL, TUMBI UMBI HIGH SCHOOL
(1 or 2 discs)

FINALS (CONTINUED)

Melbourne 31 JulyREC Melbourne SNR FINAL 1
31 July

Featuring: BOORT SECONDARY COLLEGE, MARANATHA CHRISTIAN SCHOOL, NORWOOD SECONDARY COLLEGE, OUR LADY OF THE SACRED HEART COLLEGE-BENTLEIGH, THE KNOX SCHOOL, PARKDALE SECONDARY COLLEGE
PASCOE VALE GIRLS' COLLEGE, ST. FRANCIS XAVIER COLLEGE (BEACONSFIELD & BERWICK),
BACCHUS MARSH GRAMMAR, TOORAK COLLEGE
(1 or 2 discs)

Melbourne  1 AugustREC Melbourne SNR FINAL 2
1 August

Featuring: ARARAT COMMUNITY COLLEGE, BEACON HILLS COLLEGE - VILLAGE CAMPUS, BENDIGO SENIOR SECONDARY COLLEGE,
GLADSTONE PARK SECONDARY COLLEGE,
HOPPERS CROSSING SECONDARY COLLEGE,
EMERALD SECONDARY COLLEGE,
GEELONG NORTHERN EDUCATION COMPLEX,
MELTON SECONDARY COLLEGE,
PENLEIGH & ESSENDON GRAMMAR SCHOOL,
PATTERSON RIVER SECONDARY COLLEGE,
ST. JOSEPH'S COLLEGE - ECHUCA
(1 or 2 discs)

Melbourne 2 AugustREC Melbourne SNR FINAL 3
2 August

Featuring: BAYVIEW COLLEGE,
EMMANUEL COLLEGE, GISBORNE SECONDARY COLLEGE, KAMBRYA COLLEGE, ST. HELENA SECONDARY COLLEGE, TIMBOON P-12 SCHOOL, BRUNSWICK SECONDARY COLLEGE, PAKENHAM SECONDARY COLLEGE, TRARALGON COLLEGE, EUMEMMERRING SECONDARY COLLEGE (Fountain Gate Campus)
(1 or 2 discs)

Melbourne 3 AugustREC Melbourne SNR FINAL 4
3 August

Featuring: DIAMOND VALLEY COLLEGE, ECHUCA COLLEGE
MOWBRAY COLLEGE, NEWCOMB SECONDARY COLLEGE, NEWHAVEN COLLEGE, BELLARINE SECONDARY COLLEGE
FAIRHILLS HIGH SCHOOL, JAMES FALLON HIGH SCHOOL, ELISABETH MURDOCH COLLEGE, ROWVILLE SECONDARY COLLEGE, STAR OF THE SEA COLLEGE
(1 or 2 discs)

Melbourne 6 AugustREC Melbourne SNR FINAL 5
6 August

Featuring: BILLANOOK COLLEGE,
BRENTWOOD SECONDARY COLLEGE, COHUNA SECONDARY COLLEGE, HAMPTON PARK SECONDARY COLLEGE, MONTEREY SECONDARY COLLEGE, BELMONT HIGH SCHOOL, DE LA SALLE COLLEGE (MALVERN), OVERNEWTON ANGLICAN COMMUNITY COLLEGE, ALPHINGTON GRAMMAR SCHOOL, DANDENONG HIGH SCHOOL, LYNDHURST SECONDARY COLLEGE
(1 or 2 discs)

Sydney 31 JulyREC Sydney SNR FINAL 1
31 July

Featuring:
BLACKTOWN GIRLS HIGH SCHOOL, CHIFLEY COLLEGE, EAST HILLS BOYS HIGH SCHOOL, MUIRFIELD HIGH SCHOOL, THE HILLS GRAMMER SCHOOL, NORTHMEAD HIGH SCHOOL, PCYC SUTHERLAND, ST. ANDREW'S COLLEGE, PCYC MAITLAND, RECREATION, SPORTS & AQUATIC CLUB (1 or 2 discs)

ThumbnailREC Sydney SNR FINAL 2
1 August

Featuring:
CABRAMATTA HIGH SCHOOL, NORTHERN BEACHES SECONDARY COLLEGE, SPRINGWOOD HIGH SCHOOL, TUMBI UMBI HIGH SCHOOL, LISAROW HIGH SCHOOL, RANDWICK GIRLS’/BOYS’ HIGH SCHOOLS, ST. PETER'S CATHOLIC COLLEGE TUGGERAH, GEORGE'S RIVER COLLEGE, MARIST SISTERS' COLLEGE, PORT MACQUARIE PCYC, RANDWICK GIRLS’/BOYS’ HIGH SCHOOLS
(1 or 2 discs)

Sydney 2 AugustREC Sydney SNR FINAL 3
2 August

Featuring:
BATHURST HIGH SCHOOL, CATHERINE MACAULEY WESTMEAD, MORISSET HIGH SCHOOL, PCYC PENRITH DISTRICT
ROSEBAY SECONDARY COLLEGE, CRANEBROOK HIGH SCHOOL, DAVIDSON HIGH SCHOOL, TERRIGAL HIGH SCHOOL, DAVIDSON HIGH SCHOOL, MARSDEN HIGH SCHOOL, STELLA MARIS COLLEGE, TORONTO HIGH SCHOOL
(1 or 2 discs)

Sydney 3 AugustREC Sydney SNR FINAL 3
3 August

Featuring:
CALWELL HIGH SCHOOL, DARAMALAN COLLEGE
KELSO HIGH SCHOOL, KINGSWOOD HIGH SCHOOL, BATHURST PCYC, MACKELLER GIRLS' HIGH SCHOOL, MONARO HIGH SCHOOL, DOONSIDE TECHNOLOGY HIGH SCHOOL, RAVENSWOOD SCHOOL FOR GIRLS, GUNNEDAH HIGH SCHOOL, PCYC BLACKTOWN
(1 or 2 discs)

GRAND FINALS

Canberra 31 JulyGRAND FINAL Canberra 4 July
Featuring: DARAMALAN COLLEGE, CALWELL HIGH SCHOOL, HAWKER COLLEGE & BELCONNEN HIGH SCHOOL, ST. CLARE'S COLLEGE
(1 disc)

Hobart 17 AugustGRAND FINAL Hobart
17 August

Featuring: LARMENIER SCHOOL,
SUMMERDALE PRIMARY, TREVALLYN PRIMARY, BRIDGEWATER HIGH SCHOOL, NEWSTEAD COLLEGE,
RIVERSIDE HIGH SCHOOL, ROSETTA HIGH SCHOOL, ST. MICHAEL'S COLLEGIATE SCHOOL, ST. PATRICK'S COLLEGE (TAS), TASMAN DISTRICT SCHOOL, YOLLA DISTRICT HIGH SCHOOL
(2 discs)

Perth 24 AugustGRAND FINAL Perth
24 August

Featuring:
CANNING VALE COLLEGE, COMO SECONDARY COLLEGE, GOVERNOR STIRLING SNR HIGH, SWAN VIEW SNR HIGH, FOUNDATION CHRISTIAN COLLEGE CARRAMAR,
BELRIDGE SNR HIGH, FORRESTFIELD SNR HIGH, JOHN SEPTIMUS ROE ANGLICAN CS, KELMSCOTT SNR HIGH, PRENDIVILLE CATHOLIC COLLEGE
(2 discs)

Brisbane 30 AugustGRAND FINAL Brisbane
30 August

Featuring: RAINWORTH STATE SCHOOL, BARCALDINE STATE SCHOOL, BEAUDESERT STATE HIGH SCHOOL, CASINO LEO CLUB,
CRAIGSLEA STATE HIGH SCHOOL, HARRISTOWN STATE HIGH, HELENSVALE STATE HIGH, ISIS DISTRICT HIGH, PARK RIDGE STATE HIGH, ROBINA STATE HIGH, SUNSHINE BEACH STATE HIGH, XAVIER CATHOLIC COLLEGE
(2 discs)

Sydney 5 SeptemberGRAND FINAL Sydney (Open) 5 September
Featuring:
BLACKTOWN GIRLS HIGH SCHOOL, CALWELL HIGH SCHOOL, CHIFLEY COLLEGE,
DARAMALAN COLLEGE, GREEN POINT CHRISTIAN COLLEGE, KELSO HIGH SCHOOL, MORISSET HIGH SCHOOL, MUIRFIELD HIGH SCHOOL, NORTHERN BEACHES SECONDARY COLLEGE, PCYC BLACKTOWN, PCYC PENRITH DISTRICT, ROSE BAY SECONDARY COLLEGE,
SPRINGWOOD HIGH SCHOOL, WOOLOOWARE HIGH SCHOOL
(2 discs)

Sydney 6 SeptemberGRAND FINAL Sydney (Premiere) 6 September
Featuring:
BATHURST PCYC, CRANEBROOK HIGH SCHOOL, DAVIDSON HIGH SCHOOL,
LISAROW HIGH SCHOOL,
MACKELLAR GIRLS' HIGH SCHOOL, NORTHMEAD HIGH SCHOOL, RANDWICK GIRLS' / BOYS' HIGH SCHOOLS, RAVENSWOOD SCHOOL FOR GIRLS, SMITH'S HILL HIGH SCHOOL, ST. ANDREW'S COLLEGE, ST. JOSEPH'S CATHOLIC COLLEGE - ALBION PARK, ST. PETER'S CATHOLIC COLLEGE (TUGGERAH), TERRIGAL HIGH SCHOOL
(2 discs)

Melbourne 13 SeptemberGRAND FINAL Melbourne (Open) 13 September
Featuring:
MT. ELIZA NORTH PRIMARY SCHOOL, OVERNEWTON ANGLICAN COMMUNITY COLLEGE (JNR), ARARAT COMMUNITY COLLEGE, BENDIGO SENIOR SECONDARY COLLEGE, BILLANOOK COLLEGE, BOORT SECONDARY COLLEGE, COHUNA SECONDARY COLLEGE, DIAMOND VALLEY COLLEGE, ECHUCA COLLEGE, EMMANUEL COLLEGE - WARRNAMBOOL, GISBORNE SECONDARY COLLEGE, GLADSTONE PARK SECONDARY COLLEGE, ST. HELENA SECONDARY COLLEGE,
TIMBOON P-12 SCHOOL
(2 discs)

Melbourne 14 SeptemberGRAND FINAL Melbourne (Premiere) 14 September
Featuring: BELLARINE SECONDARY COLLEGE, BELMONT HIGH SCHOOL, BRUNSWICK SECONDARY COLLEGE, DANDENONG HIGH SCHOOL, DE LA SALLE COLLEGE (MALVERN), ELISABETH MURDOCH COLLEGE, EMERALD SECONDARY COLLEGE, FAIRHILLS HIGH SCHOOL, JAMES FALLON HIGH SCHOOL, LYNDHURST SECONDARY COLLEGE, OVERNEWTON ANGLICAN COMMUNITY COLLEGE, PAKENHAM SECONDARY COLLEGE, PARKDALE SECONDARY COLLEGE, ST. FRANCIS XAVIER COLLEGE (BEACONSFIELD & BERWICK), TRARALGON COLLEGE
(2 discs)

Adelaide 21 SeptemberGRAND FINAL Adelaide
21 September

Featuring:
BRIGHTON SECONDARY SCHOOL, FREMONT- ELIZABETH CITY HIGH SCHOOL,
MERBEIN SECONDARY COLLEGE,
MURRAY BRIDGE HIGH SCHOOL, ROSS SMITH SECONDARY SCHOOL, SALISBURY HIGH SCHOOL,
TRINITY COLLEGE NORTH, WOODVILLE HIGH SCHOOL, YANKALILLA AREA SCHOOL, HALLETT COVE SCHOOL, ALLENDALE EAST AREA SCHOOL,
RIVERTON AND DISTRICT HIGH SCHOOL,
STREAKY BAY AREA SCHOOL
(2 discs)

>>Please Note: Transactions on your credit card statement for this purchase will show as "PayPal" and/or "Global Rock Challenge".