Global Rock Challenge
   
 
Australian Rock Eisteddfod Challenge DVD Shop
Shop Now ! Back to Australian Rock Eisteddfod Challenge®ABN 1700 2284 835
Buy Rock Eisteddfod Challenge® Merchandise
phonesock lanyard phonesock + lanyard
Mobile phone/
MP3 player sock $10 + postage


Lanyard $10 + postage
Print on lanyard reads - Rock Eisteddfod Challenge® www.rockchallenge.com.au

Colour: 

Mobile phone/MP3 player sock + Lanyard SET
$15 + postage


Sock Colour: Black
Lanyard Colour: 

Select the 2008 Rock Eisteddfod Challenge DVD/s you wish to purchase
DVD Cover 2008

2008 Rock Eisteddfod DVD Information: Payment Methods

The 2008 Series of Rock Eisteddfod DVDs are available for heats, finals and grand final events held around Australia. DVDs are professionally filmed and produced to provide great memories of your school's performance and the event day.

DVDs are categorised on this page by Combined Shows, J Rock Shows, REC Shows and Grand Finals.

Online secure purchasing is easy using Pay Pal. We accept Visa, Mastercard and PayPal payments.

Postage/handling and GST are included in the price.

Disclaimer: All events were recorded live and are subject to the quality of those live recordings. Please understand due to the tour schedule, despatch of your order may take 4-8 weeks from when your order is placed.

2007 Series of Rock Eisteddfod DVDs available here

ROCK EISTEDDFOD CHALLENGE ® & J ROCK™
Bathurst Combined 20th May
Featuring: Bathurst PCYC, Deison College Kelso High Campus, Bathurst West Public School, Orange Public School
Cairns Combined 30th May
Featuring: Cairns State High School, Innifail State High School, Smithfield State High School, St. Anthony's Catholic College Deeragun, The Willows State School, William Ross State High School
Rockhampton Combined 2nd June
Featuring: Blackwater North State School, Mackay State High School, Monto State High School, Moranbah East State School, Rockhampton Girls Grammar School, St. Brendan's College & St. Ursula's College
Toowoomba Combined 5th June
Featuring: Crow’s Nest State School, Glenvale State School, Goondiwindi High School, Jandowae State School, Miles State High School, Out Lady of the Southern Cross (Junior), Our Lady of the Southern Cross, St. Mary’s College - Toowoomba, Stanthorpe State High School, Yangan State School
Perth Combined 14th August
Featuring: Belridge Senior High School, Carey Baptist College (Jnr), Chisholm Catholic College, Dongara District High School, Forrestfield Primary School, Hedland Senior High School, Kalgoorlie - Boulder Community School, Redcliffe Primary School, Servite College, West Leeming Primary School
Perth Combined 15th August
Featuring: Canning Vale College, Como Secondary College, Duncraig Senior High School, Harmony Primary School, Lesmurdie Senior High School, Queens Park Primary School, South Perth Primary School, Swan View Senior High School, Willetton Senior High School, Wilson Primary School, Yanchep District High School
J ROCK™
Gold Coast J Rock 27th May
Featuring: Centaur Primary School, Elanora Primary School, Mudgeeraba State School, Mullumbimby Christian School
Newcastle J Rock 2nd June
Featuring: Gunnedah South Public School, Kurri Kurri Public School, Lakes Grammar - An Anglican School, Rutherford Public School, Shoal Bay Public School
Newcastle J Rock 3rd June
Featuring: Ettalong Public School, Maitland Public School, Taree Christian Community School, Valley View Public School
Canberra J Rock 2nd July
Featuring: Ainslie School (JNR), Arawang Primary School, Crookwell Public School, Gold Creek Primary School
Brisbane J Rock 15th July
Featuring: Casino West Public School, Everton Park State School, Coomera State School, Mt Warren Park State School, Norman Park State School, St. Bernadine’s School, Woodcrest College
Brisbane J Rock 16th July
Featuring: Calamvale Community College, Glenvale State School, Kippa Ring State School, Kruger State School, Our Lady of the Way, Petrie State Sshool, Pimpama State School, Scarborough State School, St. Columba’s Primary School, St. Joseph’s Primary School - Kangaroo Point, Ferny Grove State Primary School
Wollongong J Rock 24th July
Featuring: Camden South Public School, Dapto Public School, Mount Terry Primary School, Narellan Vale Public School, Our Lady Of Fatima Primary School, St. Helen’s Park Public School, St. Joseph’s Primary - Bulli
Sydney J Rock 4th August
Featuring: Bonnyrigg Heights Primary School, Cambridge Park Public School, Double Bay Public School, Narrabeen Lakes Public School, Peakhurst Public School, Sarah Redfern Public School, St. John Bosco Primary School - Engadine
Sydney J Rock 5th August
Featuring: Bilgola Plateau Public School, Chittaway Bay Public School, Croydon Park Public School, Dee Why Primary School, Hornsby Heights Primary School, Ingleburn Primary Schol, Narraweena Primary School, North Rocks Public School, North Sydney Demonstration School, Sackville St Public School
Sydney J Rock 6th August
Featuring: Condell Park Public School, Frenchs Forest Public School, Glenmore Road Public School, Glossodia Public School, Gymea Bay Public School, Hornsby North Public School, Lakes Grammar - An Anglican School, Lane Cove Public School, St. Christopher’s Catholic - Holsworthy
Sydney J Rock 7th August
Featuring: Bathurst West Public School, Ettalong Public School, Holy Family Primary School, Katoomba North Public School, Kurri Kurri Public School, St. Peter’s Anglican Primary School, Valley View Public School, Woy Woy Public School, Arawang Primary School
Melbourne J Rock 12th August
Featuring: Frankston Primary School, Mentone Grammar School, Moomba Park Primary School, Mornington Primary School, Mossfiel Primary School, Mt. Eliza Primary School, St. Luke’s School, Torquay Primary School, Westgrove Primary School
Melbourne J Rock 13th August
Featuring: Berwick Primary School, Darley Primary School, Deer Park North Primary School, Keilor Primary School, Melton Primary School, Manorvale Primary School, Plenty Parklands Primary School, St. Vincent De Paul Primary School
Melbourne J Rock 14th August
Featuring: Alphington Grammar School (Jnr), Bacchus Marsh Grammar (Jnr), Derinya Primary School, Gisborne Primary School, Menzies Creek Primary School, Pearcedale Primary School, Seaford Primary School, Springvale South Primary School, St. Andrew’s Primary School (Clayton South), Woodlands Primary School
Melbourne J Rock 15th August
Featuring: Albert Park Primary School, Dallas Primary School And Kindergarten, Echuca Primary School, Fintona Girls’ School, Overnewton Anglican Community College (Jnr), Pyalong Primary School, St. Bernadette’s Primary School, St. Catherine Of Siena - West Melton, The Knox School (Jnr), The Lakes South Morang P-9 School, Wangaratta Primary School
Adelaide J Rock 24th Sept
Featuring: Brahma Lodge Primary School, East Para Primary School, Gilles Street Primary, Keilor Primary School, Glenelg Schools, Parafield Gardens R-7 Schools, St. Augustines Parish (Team A), St. Augustines Parish (Team B), St. Augustines Parish (Team C), St. Brigid’s Evanston, Victor Harbor R-7 School, Walkerville Primary School
Adelaide J Rock 25th Sept
Featuring: Campbelltown Primary School, Catherine Mcauley School (SA), Evanston Primary School, Greenock Primary School, Kapunda Primary School, Largs Bay Primary, Pennington Primary School, Redwood Park Primary School, Surrey Downs R-7 School, Thankakali Aboriginal Corp
 
ROCK EISTEDDFOD CHALLENGE ®
Gold Coast REC 28th May
Featuring: King Christian College, Mullumbimby High School (RAW) Mullumbimby High School, Tamborne Mountain College
Canberra 3rd July
Featuring: Alfred Deakin High School, Calwell High School, Hawker College & Belconnen High School, Merici College, PCYC Sutherland
Brisbane REC 17th July
Featuring: Stanthorpe State High School, Goondiwindi High School, Elanora State High School, Kings Christian College, Marsden State High School, Tamborine Mountain College, Parklands Chirstian College
Brisbane REC 18th July
Featuring: Jandowea State School, Mullumbimby High School (RAW), Mullumbimby High School, Aquinas College - QLD, St. Augustine’s College, Miles State High School, St. Mary’s College - Toowoomba, Bundaberg North State High School, West Moreton Anglican College
Wollongong REC 25th July
Featuring: Bomaderry High School, Davidson High School (RAW), Davidson High School, Smith’s Hill High School (RAW), Smith’s Hill High School, St. Joseph’s Catholic High School - Albion Park
Sydney REC 28th July
Featuring: Cabramatta High School, Gunnedah High School, Nagle College, Northmead High School, Pymble Ladies College, Stella Maris College
Sydney REC 29th July
Featuring: Burwood PCYC, Chifley College, Georges River College, Marsden High School, Muirfield High School, Parramatta PCYC, St. Joseph’s Catholic College - East Gosford, Tuggerah Lakes Secondary College - Tumbi Umbi Campus
Sydney REC 30th July
Featuring: Calwell High School, East Hills Boys High School, Lisarow High School, MLC School, Springwood High School, St. Columba Anglican School, St. Peter’s Catholic College (Tuggerah)
Sydney REC 31st July
Featuring: Barrenjoey High School, Killara High School, Mackillop Catholic College, Morisset High School, Northern Beaches Secondary College, Randwick Girls’ / Boys’ High Schools, Randwick Girls’ / Boys’ High Schools, Singleton High School, Terrigal High School
Sydney REC 1st August
Featuring: Bathurst PCYC, Cranebrook High School, Denison College Kelso High Campus, Emmaus Catholic College, Mackellar Girls’ High School, Monaro High School, PCYC Sutherland, Pittwater High School
Melbourne REC 4th August
Featuring: Berwick Secondary College, Diamond Valley College, Fairhills High School, Geelong Northern Education Complex, Marymede Catholic College, Newhaven College, Sacred Heart Girls College - Oakleigh, Scoresby Secondary College
Melbourne REC 6th August
Featuring: Bendigo Senior Secondary College, Elisabeth Murdoch College, Kilbreda College, Lyndhurst Secondary College, Mordialloc College, Patterson River Secondary College, Rowville Secondary College, Tintern Schools, Traralgon College
Melbourne REC 7th August
Featuring: Bacchus Marsh Grammar, Brunswick Secondary College, Eumemmerring Secondary College, Gladstone Park Secondary College, Mckinnon Secondary College, Melton Secondary College, St. Columba’s College, Western Heights College
Melbourne REC 8th August
Featuring: Bellarine Secondary College, Belmont High School, Billanook College, Birchip P-12 School, Echuca College, Eltham High School, Flinders Christian Community College - Carrum Downs Campus, Flinders Christian Community College - La Trobe Campus, James Fallon High School, Red Cliffs Secondary College
Melbourne REC 11th August
Featuring: Crossway Baptist Church (VIC), Nathalia Secondary College, Overnewton Anglican Community College, Overnewton Anglican Community College, Parade College, Star Of The Sea College, Wonthaggi Secondary College
Launceston REC Grand Final 22nd August
Featuring: Bridgewater High School, St. Michael’s Collegiate School, St. Thomas More’s, Summerdale Primary School, Trevallyn Primary School, Youngtown Primary School
Brisbane REC Grand Final 29th August
Featuring: Norman Park State School, Aquinas College - QLD, Bundaberg North State High School, Elanora State High School, Jandowae State School, Kings Christian College, Marsden State High School, Miles State High School, Mullumbimby High School, Parklands Christian College, Stanthorpe State High School, St. Augustine’s College, St. Mary’s College - Toowoomba, West Moreton Anglican College
Sydney REC Open Grand Final 4th Sept
Featuring: Bomaderry High School, Nagle College, Stella Maris College, Tuggerah Lakes Secondary College - Tumbi Umbi Campus, Parramatta PCYC, MLC School, Springwood High School, Northern Beaches Secondary College, Chifley College, Emmaus Catholic College, Georges River College, Randwick Girls’ / Boys’ High Schools, Singleton High School, PCYC Sutherland
Sydney REC Premier Grand Final 5th Sept
Featuring: Davidson High School, Smith’s Hill High School, St. Joseph’s Catholic High School - Albion Park, Northmead High School, Pymble Ladies College, Lisarow High School, Barrenjoey High School, Randwick Girls’ / Boys’ High Schools, Terrigal High School, Cranebrook High School, Monaro High School, Mackellar Girls’ High School, St. Joseph’s Catholic College - East Gosford, St. Columba Anglican School, St. Peter’s Catholic College (Tuggerah)
Melbourne REC Open Grand Final 11th Sept
Featuring: Berwick Secondary College, Birchip P-12 School, Croydon Secondary College, Echuca College, Eltham High School, Kilbreda College, Lara Secondary College, Mckinnon Secondary College, Mordialloc College, Parade College, Sacred Heart Girls College - Oakleigh, Star Of The Sea College, Western Heights College, Wonthaggi Secondary College, Bendigo Senior Secondary College
Melbourne REC Premier Grand Final 12th Sept
Featuring: Bellarine Secondary College, Brunswick Secondary College, Fairhills High School, Geelong Northern Education Complex, James Fallon High School, Melton Secondary College, Overnewton Anglican Community College, Pascoe Vale Girls’ College, Red Cliffs Secondary College, Rosebud Secondary College, St. Columba’s College, St. Helena Secondary College, Tintern Schools
Adelaide REC Grand Final 26th Sept
Featuring: Blackwood High School, Bordertown High School, Brighton Secondary School, Golden Grove High School, Kangaroo Island Community Education School, Salisbury High School, Tatachilla Lutheran College, Trinity College
 
Please Note: Transactions on your credit card statement for this purchase will show as "PayPal" and/or "Global Rock Challenge™"
 
 
2008 GLOBAL ROCK CHALLENGE™ ROCK EISTEDDFOD CHALLENGE®